Warning: Undefined variable $loggedin in /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/header.php on line 147
Warning: Undefined variable $loggedin in /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/header.php on line 158 Registreeru
This is inline content
Tere tulemast veebilehele teadur.ee!
Ainus eestikeelne põhi- ja keskkooli õpilastele mõeldud e-entsüklopeedia.
Teadur.ee on „TEA laste- ja noorteentsüklopeediast” välja kasvanud täiesti uus ja mahukas tänapäevane interaktiivne veebientsüklopeedia, mis pidevalt täieneb.
Veebientsüklopeedia teadur.ee aastane kasutuslitsents maksab 25 €.
Kasutuslitsentsi ostmiseks pead registreeruma teadur.ee kasutajaks.
Head avastamisrõõmu!
Warning: Undefined variable $loggedin in /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/main.php on line 54
Magamise ajal näeme unenägusid, kuigi ei tarvitse järgmisel hommikul neid enam mäletada. Paljud teadlased arvavad, et unenäos elame veelkordselt läbi eelmise päeva sündmused. Järelikult töötab aju ka une ajal – ja teinekord juhtume unenäo kestel tahtmatult kõnelema, kuigi ise seda ei märkagi.
Meie keha toodab toidu töötlemisega soojust. Osa elutegevuseks vajalikust soojusest lahkub kehast naha kaudu. Jahedas aga tekib teinekord niinimetatud kananahk. See on õigupoolest jäänuk meie esivanematelt, kes olid kaetud sootuks tihedama karvastikuga kui nüüdisaja inimene. Kui nad külmetasid, tõusid kehal karvad turri ja moodustasid omamoodi polstri, mis kaitses külma eest: soojenenud õhk jäi lihtsalt karvade vahele püsima ja soojuskadu kahanes. Kuivõrd meil on ürginimesega võrreldes karvu hoopis napilt, pole „kananahal” enam mingit praktilist toimet. Selle tekkimine tähendab ainult: „Mul on praegu külm!”
Valutunne on muidugi ebameeldiv, kuid sellel aistingulon äärmiselt oluline ülesanne. Kui näiteks käsi satub küünlaleegi lähikonda, teavitavad närvid: „Sõrm hakkab kõrbema!” Liigne kuumus vallandab närvireaktsiooni, niisiis kuumusetunde, mis kandub närvide kaudu seljaajusse. Kuid see, peaaju pikendus, reageerib otsekohe ja käsutab käelihaseid: „Käsi tuleb otsekohe tagasi tõmmata!” Näiteks teavitab ka hambavalu sellest, et midagi pole nii nagu vaja: selle vastu peab midagi ette võtma. Nii ongi valutunne keha väga oluline signaal.
Piim koosneb peamiselt veest, milles on ka valku ja rasva. Keetmisel kuumeneb kõigepealt vesi ja aurumullikesed tõusevad pinnale. Kuid valk hakkab samas üliõhukese kilena nagu nahaga ümbritsema aurumullikesi ja nii tekibki mingil hetkel silmapilkselt hulk keevat vahtu, mis peatselt üle serva kerkib. Seda tuleks ennetada, kastrulkiiresti pliidilt ära võtta. Kuid ettevaatust: see vee ja valgu segu on väga tuline!
Seda maitsvat ja magusat massi, mida pakutakse sageli jõulude ajal, armastavad lapsed väga. Martsipani valmistatakse juba tuhat aastat, kõigepealt tehti seda Pärsias (praeguses Iraanis) mandlitest, suhkrust ja roosiveest (lõhnaainest, mida saadakse roosiõitest). Mandlid keedetakse, kooritakse ja hõõrutakse peeneks. Lisatakse suhkur ning siis tuleb massi väga kaua ja põhjalikult sõtkuda. Pärast seda pole fantaasial enam piire: martsipanist saab vormida kõikvõimalikke vigureid, näiteks loomakesi, mis värvitakse kahjutute toiduvärvidega.
Kätele koguneb alati viiruseid ja baktereid, kuigi me neid ei näe. Kui söögi eel jätta käed korralikult pesemata, satuvad haigusetekitajad toidule ja nii ka meie kehasse. Selle vältimiseks tulebki käsi hoolikalt pesta.
Raseduse kestel õpivad beebid iseseisva elu alustamiseksainult neelamist ja hingamist. Ema kõhus harjutab beebi pidevalt nii hingamist kui ka neelamist, teinekord mitu minutit päevas. Just need on põhioskused, mida ta vajab otsekohe pärast sündimist. Kõike ülejäänut – kuidas istuda või astuda ehk siis iseseisvalt süüa – õpivad beebid esimestel eluaastatel vanematelt. Sama on ka kõnevõimega. Beebid hakkavad kõnelema selles keeles, mida kuulevad vanematelt. Nimelt püüavad lapsed matkida kõike, mida vanemate juures märkavad. Esialgu ei tea pisilapsed, kuidas häälikute tekitamiseks suud ja keelt vormida. Nii ongi kõigepealt tulemuseks ebamäärased häälitsused, mis tasapisi muutuvad arusaadavateks sõnadeks.
: Uncaught TypeError: round(): Argument #1 ($num) must be of type int|float, string given in /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/footer.php:13
Stack trace:
#0 /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/footer.php(13): round('0.65406500 1747...', 3)
#1 /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/index.php(172): include('/data01/virt180...')
#2 {main}
thrown in /data01/virt18098/domeenid/www.tea.ee/teadur/themes/sinine3/footer.php on line 13